Yerden Isıtma Sistemleri Bodrum

Yerden su ısıtmayı düşünüyorsanız, nasıl çalıştığını, ne kadara mal olduğunu ve kurulum sürecinin neleri içerdiğini bildiğinizden emin olun.

su bazlı yerden ısıtma sistemi, bir kış gününde zeminleri ısıtmanın harika bir yolu olabilir ve çoğu döşeme türünün altına oturabilir. Ancak elektrikli yerden ısıtma ile karşılaştırıldığında, su sistemlerinin kurulumu daha karmaşıktır ve satın almak çok daha pahalıdır.

Su bazlı ısıtma sistemi nasıl çalışır?

Su bazlı yerden ısıtma sistemiyle, kazanınıza bağlı bir dizi boru, radyatörlere benzer şekilde, alanı ısıtmak için zeminde ılık su dolaştırır. Alternatif olarak, yerden su borularını güneş enerjili su ısıtma sistemine, hava kaynağına veya toprak kaynaklı ısı pompasına bağlayabilirsiniz. Borular, bir manifold (esas olarak tüm boruların birlikte çalışmasına izin veren merkezi bir sistem) kullanılarak ısı kaynağınıza bağlanacaktır - neye benzediklerini gösteren bir örnek için aşağıdaki resme bakın. Sistem ne kadar büyükse, o kadar fazla boruya sahip olacak ve manifold o kadar karmaşık olacaktır. Sistem ayrıca, sıcaklığı düzenleyebilmeniz için bir termostata (veya birden fazla bölgeniz varsa termostatlara) takılacaktır. Herhangi bir sıhhi tesisat işinin bir profesyonel tarafından yapılması gerekecektir. 


Yerden ısıtmanın su sıcaklığı ne olmalıdır? Yerden ısıtma, tipik olarak radyatörlerden daha düşük su sıcaklığında çalışır. Genellikle 27 ° C ile 31 ° C arasındadır, ancak tam sıcaklık, onu kaplamak için kullanılan döşemeye göre belirlenecektir. Isının zemine girmesi ne kadar zor olursa, altından akan suyun o kadar sıcak olması gerekir. Sistem şap içine monte edilmişse (sistemi yerinde tutmak ve yüzeyi düz hale getirmek için kullanılır), su sıcaklığının daha yüksek olması gerekebilir. Ancak bu yine zemin tipine ve şap kalınlığına bağlı olacaktır. Çoğu su yerden ısıtma sistemi, su sıcaklığını istenen ayara düşürebilen bir karıştırma vanası ile kurulacaktır. Ayrıca, kazanı evin geri kalanı için istediğiniz sıcaklıkta çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.


Bu kategoride ürün bulunamadı.